Zwalczanie szkodników

Zwalczanie szkodników w silosach BIN

Straty, które rolnicy mogą ponieść w okresie długotrwałego magazynowania zbóż, na skutek opanowania silosów BIN przez szkodniki magazynowe mogę być olbrzymie.

Owady, roztocza, mogą w ciągu stosunkowo krótkiego czasu zupełnie zniszczyć zmagazynowane produkty. Na przykład, w optymalnych warunkach z jednej pary wołków zbożowych w ciągu 1-2 lat może powstać ponad 8.000.000 potomstwa, które może zjeść ponad 6 ton ziarna zbóż ! Ocenia się, że wołek zbożowy niszczy w Polsce rocznie około 5% przechowywanych zbóż.

Szkodniki nie tylko zjadają i niszczą ziarno oraz przetwory zbożowe, ale także:

a)        zanieczyszczają je wylinkami, trupami i kałem,

b)        skażają produkty bakteriami i grzybami,

c)         powodują zawilgocenie i zagrzewanie się ziarna, co uniemożliwia jego przechowywanie, powoduje gnicie i pleśnienie oraz sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów,

d)        ich wydaliny mogą zmieniać smak, zapach (gorzknienie, jełczenie, kwaśnienie), a nawet barwę niektórych produktów,

e)        pokarmy porażone szkodnikami mogą wywoływać u ludzi i zwierząt reakcje alergiczne i stany zapalne błon śluzowych przewodu pokarmowego, układu oddechowego i skóry,

f)          motyle wytwarzają lepką przędzę, która zlepiając produkty w grudki, co może powodować uszkodzenia urządzeń czyszczących.

Rolniku, w celu ochrony ziarna zbóż oraz zwalczania szkodników, które pojawiły się w silosach BIN skontaktuj się ze specjalistami.

Zwalczanie szkodników w silosach BIN:

tel.: 510 095 674
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.